Jak zorganizować dziecku wolny czas, w co można grać?

Dzieci uwielbiają się bawić, ale najbardziej zadowolone są ze wspólnego spędzania czasu z rodzicami. Jest naprawdę wiele możliwości, a jedyne ograniczenie stanowi własna wyobraźnia. Do dyspozycji są wielorakie zabawy kreatywne, ruchowe, muzyczne. Dzieci będą zachwycone przebierankami, gotowaniem, zamianą ról, zabawą masą solną czy w chowanego, teatrem cieni lub kukiełkowym, eksperymentami, quizami. Warto zadbać o to, aby gry były różnorodne, wspierały rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Nauka poprzez zabawę to połączenie pożytecznego z przyjemnym. Każde dziecko będzie zadowolone z takiej formy rozrywki.

Zabawy i gry dla dzieci w domu

Nie trzeba zbyt wiele, aby świetnie się bawić z dzieckiem. Kreatywną zabawą będzie narysowanie na dużym ulic, domów, różnych obiektów miejskich. Będzie można postawić na takim planie różne budowle zrobione z klocków lub nawet pudełek, figurek zwierząt itd. Dzieci będą zachwycone zabawą w domowy teatrzyk. Za kukiełkę może posłużyć lalka, miś czy nawet samochodzik. Wystarczy założyć kolorowe skarpety na dłonie, aby stworzyć pacynki. Można też kupić gotowe pacynki do zabawy czy nawet cały zestaw domowego teatrzyku z kurtyną i sceną. Dzieci uwielbiają zabawę masą solną, z której można wykonać różne kształty za pomocą foremek do ciast. Tworzenie figurek z masy sprawia ogromną radość, a wyschnięte figurki można też pomalować farbkami, co stanowi kolejne ciekawe zajęcie.

Nie trzeba czekać na bal przebierańców, aby świetnie się bawić. W dowolnym momencie można przystąpić do przebierania się za różne postaci, zwierzęta itd. Niecodzienną grą dla dziecka (zobacz więcej) będzie zamiana ról, będzie mogło poczuć się przez chwilę jak dorosły. Wspólne gotowanie również jest świetną zabawą, nie brakuje nawet mini zestawów kuchennych z wyposażeniem, co pozwala w pełni wcielić się w rolę szefa kuchni czy gospodarza domu. Dzieci uwielbiają pomagać w kuchni, można je angażować w wykonywanie różnych czynności. Warto też poszukać w Internecie różnych bezpiecznych eksperymentów i wykonać je wspólnie z dzieckiem. Świetną zabawę zawsze zapewnią: prace plastyczne, robienie pieczątek dłońmi, malowanie kredkami kąpielowymi.

historum

Back to top